


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Power Dissipation | 2 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 390 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4 A |
| Rds On Max | 50 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20 V |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Turn-Off Delay Time | 85 ns |
| Fall Time | 45 ns |
| Rise Time | 15 ns |
| Drain to Source Resistance | 150 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 8 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 500 mV |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 365
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43315
Ext.Price$0.43315
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43315 | $0.43315 |
| 10 | $0.34838 | $3.48380 |
| 25 | $0.32037 | $8.00925 |
| 50 | $0.29461 | $14.73050 |
| 100 | $0.27092 | $27.09200 |
| 300 | $0.26079 | $78.23700 |
| 500 | $0.25104 | $125.52000 |
| 1000 | $0.23881 | $238.81000 |
